Az ekcéma kezelése házilag: ne csak a tünetekre figyelj!

Az ekcéma kezelése házilag: ne csak a tünetekre figyelj!

Az ekcéma egy krónikus bőrbetegség, amelyet gyulladás, viszketés és bőrpír jellemez. Különösen a gyermekek körében gyakori, de felnőtteknél is előfordulhat. Táplálkozási szokások, környezeti tényezők, pszichológiai hatások és genetikai hajlam egyaránt hozzájárulhatnak a betegség megjelenéséhez.

Kevesen tudják, de az ekcéma kezelése házilag természetes anyagokkal is megoldható. Íme, néhány hatékony és megbízható gyógymód az ekcéma otthoni leküzdésére.

Ekcéma jelentése

Mielőtt továbbmennénk, engedj meg egy rövid bemutatkozást. Pulay Éva vagyok, a Zöldszertár alapítója. A Zöldszertár életre hívásakor az a cél vezetett, hogy minél több embernek segítsek elérni egy egészségesebb, teljesebb életet. Vissza az ekcémához:

Az ekcéma a bőr gyulladásos állapotát jelenti, amely különböző bőrfelületeken jelenhet meg. A bőr szárazsága, viszketése, kipirulása és hámlása jellemző rá. Az ekcéma különböző formái léteznek, a leggyakoribbak: kontakt dermatitisz, seborrheás dermatitisz és atópiás dermatitisz. Az utóbbi a legelterjedtebb és legnehezebben kezelhető forma.

Tünetei

Az ekcéma tünetei változóak lehetnek, de a legjellemzőbbek a következők:

  • viszketés: az egyik legzavaróbb tünete, amely a bőr irritációja miatt fokozódik.
  • bőrpír: a bőr gyulladása miatt vörössé válik.
  • szárazság: az érintett bőrfelületek hámlani kezdenek, sok esetben repedeznek.
  • sebek, hólyagok: súlyosabb esetekben a bőr sérülései és sebek alakulhatnak ki.

Kiváltó okai

Az ekcéma kiváltó okai igen széles spektrumot ölelnek fel, bár kialakulásának pontos oka nem teljesen ismert.  A következő tényezők valószínűleg közrejátszhatnak:

  • Genetikai hajlam: azoknál a családoknál, ahol korábban előfordult már ekcéma, a betegség kockázata magasabb.
  • Környezeti hatások: a légszennyezettség, allergének (pl. pollen, állatszőr) és irritáló anyagok (pl. szappanok, tisztítószerek) hozzájárulhatnak a betegség fellángolásához.
  • Élelmiszer-allergia: tej, tojás, földimogyoró és szója gyakori allergének, amelyek ekcémás tüneteket okozhatnak.
  • Immunrendszeri problémák: az immunválaszok szabályozásában fellépő rendellenességek szintén hozzájárulhatnak az ekcéma megjelenéséhez. Az ekcéma kialakulásának alapjául az immunrendszer túlzott aktiválódása szolgál.
  • Stressz, lelki okok: a mentális állapot szoros kapcsolatban áll a bőr egészségével. A stressz-szint növekedése sok esetben a tünetek súlyosbodásához vezet. A modern orvostudomány egyre inkább rámutat arra, hogy a bőrbetegségek, így az ekcéma is, szoros összefüggésben állhatnak a lelki állapotunkkal. A stressz, szorongás és depresszió súlyosbíthatja a tüneteket. A bőrünk állapota nem csupán a külső hatásokra, hanem az érzelmi jólétünkre is érzékeny. A pszichológiai támogatás, a terápiás beszélgetések, szintén része lehet a holisztikus kezelésnek.

Az ekcéma lelki okai a hagyományos keleti orvoslás szerint

A hagyományos kínai orvoslás szerint akinek ekcémás tünetei vannak, rendkívül érzékeny ember. Nem tanulta meg szeretni önmagát, és mivel fél attól, hogy megsérül, megbántják, ezért inkább mások elvárásai szerint él. Fél, hogy magára hagyják. Valószínűleg egyszer már megélt egy nagyon intenzív elszakadást, amely még a magzati korához nyúlik vissza. Hajlamos arra, hogy olyan helyzeteket teremtsen, amelyekben ezt az elszakadást újra és újra megélheti, főleg olyan emberekkel kapcsolatban, akiket szeret. A bőre ekcémás elváltozásánál tudat alatt annak az embernek az érintése hiányzik neki, akitől el kellett válnia. A bőre érintkezett vele, s mivel ez a kontaktus megszűnt, a bőre az érintés hiányát ekcéma formájában fejezi ki. Ez elszigeteltséghez vezet, magába fordul, és alulértékeli önmagát. Magáról teljesen elfeledkezik, másokról nem. Túl nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy mások milyennek látják őt. Nehezen tud igazán önmaga lenni. Az a tény, hogy nem tudja, merre visz a „végzete”, nagy aggodalommal tölti el, és ez szorongást eredményez. A reménytelenség állapota gyorsan átalakul lázadássá és dühvé. Ez a forrongó reménytelenség hullámokban tör felszínre, frusztrációt és irritációt okozva. Elfelejti számításba venni saját igényeit, csak azért, hogy kivívja mások szeretetét. Mások elvárásai szerint cselekszik ahelyett, hogy azt tenné, ami neki tetszik. Elutasítja azt, aki. A rossz állapotban lévő bőre, amit mindenki jól láthat, fizikálisan megmutatja azt, amilyennek ő látja magát belülről. Minél inkább elutasítja önmagát, és minél inkább olyan embereket vonz maga köré, akikről azt gondolja, elutasítják őt, a visszautasítástól, elutasítástól való félelme annál jobban beigazolódik. Így végül a külső valóságtól elvágja, elhatárolja magát, pedig a lelke mélyén pontosan ennek az ellenkezőjére, az emberekhez való közeledésre vágyik. Az ekcémával egyfajta fizikai korlátot emel magának és mások közé azért, hogy ne sérülhessen meg. Egy csecsemőn akkor jelenik meg tejkiütés, amikor több melegségre és fizikai kontaktusra vágyik. Ha túlságosan elszigeteltnek érzi magát, akkor ekcémát „növeszt”, hogy közeledhessen mások felé. Figyelemre és szeretetre van szüksége. Egy gyermek esetében az érintés vágya a szó szoros értelmében a bőr bőrrel való érintkezését, nem takarón vagy ruhán keresztüli ölelést jelent. A tejkiütés arra utal, hogy valamit el kell engednie ahhoz, hogy önmaga lehessen – az a valaki, akit eddig rejtegetett.

Amit tenni kell:

Az ekcémával küzdő embernek meg kell válnia bizonyos mentális sémáktól, hogy leszakadhasson a múltjáról, és azokra az elvégzendő dolgokra koncentrálhasson, amelyek lehetővé teszik önmaga megvalósítását. Olyannak kell magát szeretnie és elfogadnia, amilyen. Amit ő nem ad meg önmagának, azt mások sem tudják megadni neki. Tudatosítania kell tehát a valódi igényeit, és ezeknek megfelelően eljárnia. Meg kell tanulnia teljességében élvezni a jelent, és felismerni, hogy minden cselekedete a holnapját, a jövőjét alapozza meg.

Az ekcéma gyógyszeres kezelése

A következő módszerek gyakran alkalmazottak az ekcéma kezelésében:

  • Kenőcsök és krémek: az ekcéma tüneteinek enyhítésére használhatóak hidratáló krémek, kortikoszteroidok és immunszuppresszív kenőcsök. A szteroidos krémekkel óvatosan kell bánni, és csak szakorvosi utasításra, rövid ideig használhatóak. A szteroidos krémek az ekcéma tüneteit ugyan nagyon gyorsan megszüntetik, de más, súlyos mellékhatásokat okozhatnak.
  • Gyógyszerek: súlyosabb esetekben az orvosok szájon át szedhető antihisztamint, kortikoszteroidokat vagy más immunszuppresszív gyógyszereket is felírhatnak az ekcéma enyhítése érdekében. Mikrobiális ekcéma esetén antibiotikumokra vagy antimikotikumokra is szükség lehet.*

*forrás: allergiakozpont.hu

Ekcéma kezelése házilag

Az ekcéma kezelése házilag elsősorban a tünetek enyhítésére és a bőr hidratálására összpontosít. Íme néhány hatékony otthoni megoldás:

Hidratálás

A bőr folyamatos hidratálása kulcsfontosságú a kezelés során. Használj természetes hidratálókat, mint például aloe verát, kókuszolajat vagy shea vajat. Hatásosak lehetnek még a körömvirág, kamilla, és holt-tengeri ásványokat tartalmazó készítmények is. Ezek a természetes összetevők segítenek helyreállítani a bőr védőrétegét és csökkenteni a szárazságot. Fontos, hogy a hidratálókat közvetlenül fürdés után használd, hogy a bőrben a lehető legnagyobb nedvességet tartsd meg.

Gyógynövények

Számos gyógynövény is hasznos lehet az ekcéma kezelésében. Belsőleg célszerű egy enyhe tisztítókúrát végezni, például csalán, diólevél, aranyvessző tea segítségével. A kamilla kitűnő gyulladáscsökkentő hatású, ezért nem csak teaként fogyasztva, hanem külsőleg lemosóként is használhatjuk. A körömvirág is gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, és megnyugtatja az irritált bőrt.

Étrend

Az egészséges, változatos étrend segíthet az ekcéma kezelésében. Érdemes figyelni az allergének elkerülésére, és beilleszteni omega-3 zsírsavakat tartalmazó ételeket, mint a lenmag, chiamag, dió-vagy algafélék. A probiotikumokban gazdag ételek, például joghurt vagy savanyú káposzta, szintén hozzájárulhatnak a bélflóra egyensúlyához, ami javíthatja a bőr állapotát. Gyulladásos betegségek esetén a friss gyümölcsök és zöldségek jótékony hatásúak, mivel a bennük található flavonoidok gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bírnak. A megfelelő vízfogyasztás elengedhetetlen a bőr hidratáltságának és  szöveti egészségének fenntartásához, csökkenti a gyulladást és lassítja az öregedést.

Stresszkezelés

Mivel a stressz negatívan befolyásolja a bőr állapotát, fontos a stresszkezelés. Azonosítsuk a stressz forrásait az életünkben, amin tudunk, változtassunk amin pedig nem, ott törekedjünk arra, hogy más hozzáállást keressünk. Bevezetheted a mindfulness technikákat, légzőgyakorlatokat, vagy jógát az életedbe. Fontos segítség a stresszkezelésben a testmozgás, meditáció, zene, bizonyos illatok (pl. levendula, narancs). Ezek a tevékenységek segíthetnek fenntartani a lelki egyensúlyt és csökkenteni az ekcéma tüneteit.

Ekcéma kezelése akupresszúrával

Az ekcémák kezelésében az akupresszúra jelentős hatású. Mivel a betegség számos formája létezik, a gyógyulás gyakran nehezen elérhető, ezért ajánlott minden biztonságos módszer, amely enyhíti a heveny tüneteket vagy fokozatosan javít a krónikus állapoton.

Akupresszúrás pontok:

  • kétujjnyira a harmadik háti gerinc csigolya tövisnyúlványa alsó szélétől (mindkét oldalon)
  • hátul a térdhajlat közepén, a bicepsz izom két ínja között (mindkét lábon)
  • behajlított könyöknél a könyökhajlat külső felén, a könyökredő külső végénél (mindkét karon)
  • comb belső felén, behajlított térdnél a térdkalácsot az ellentétes kezünk tenyerébe fogva ahová a hüvelykujjunk ér.

Heveny kiütéses esetben erősebben kell stimulálni néhány percig, többszöri ismétléssel. Krónikus esetben masszírozzunk többször naponta.

Jelentős hatása van az ekcémára a fülakupresszúrának is: a fülbe – az ún. Szél Forrása pontra – helyezett mágneses-, vagy mustármag segítségével nagyon jó eredményeket lehet elérni.

Megelőzés

  • Az ekcéma megelőzése érdekében érdemes a következő lépéseket betartani:
  • Kerüld az irritáló szereket: használj természetes, illatanyag- és parabénmentes bőrápolókat. A forró víz szárítja a bőrt, egy gyors, langyos zuhany jobb választás. Alkoholos kézfertőtlenítőt sem tanácsos alkalmazni.
  • Rendszeres hidratálás: naponta többször hidratáld a bőrt.
  • Az étkezési szokások figyelése: figyeld meg, mely élelmiszerek váltanak ki reakciót, és kerüld azokat.
  • Immunrendszer támogatása: étrend, C-vitamin (gyümölcsök, csipkebogyó), stresszkezelési technikák, elegendő idő a pihenésre.

Érdemes holisztikus szemlélettel nézni az ekcémára

Az ekcéma kezelése házilag többféle módszerrel megoldható, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében és a bőr egészségének helyreállításában. A történések mögötti lelki okok figyelembevételével a kezelés holisztikusabbá válik, lehetővé téve a testi és lelki egyensúly helyreállítását.

A megelőzés pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy a betegség ne váljon krónikussá, és hogy a bőr szép és egészséges maradhasson.

És ne felejtsd el, hogy bármilyen bőrproblémával kapcsolatban érdemes szakemberhez fordulni, hogy a legmegfelelőbb kezelést kapd.

Főoldal » Blog » Egészség » Az ekcéma kezelése házilag: ne csak a tünetekre figyelj!